تبلیغات
دیلایت - چگونه حساسیت خود را کنترل کنیم؟

چگونه حساسیت خود را کنترل کنیم؟

چگونه حساسیت یا آلرژی خود را کنترل کنیم؟


حساسیت فصلی و مواد غذایی یکی از شایع ترین مشکلات در جوامع است که متاسفانه به دلایل مختلف هنوز راه درمانی قطعی برای آن ارائه نشده است. البته مرکز درمان آلرژی در تهران در طی یک دوره ی 2 ساله میزان حساسیت را تا حدود زیادی کنترل و کاهش می دهد اما برای بسیاری گذراندن این دوره سخت و نامطلوب است.

علت اصلی حساسیت عوامل وراثتی اعلام شده است و معمولا در بین سنین 20 تا 30 سال شدت دارد. من در تحقیقات شخصی خودم راه حل های مناسبی برای بهبود یا کاهش این مشکل پیدا نکردم اما چند روش را به صورت شخصی پیگیری کردم و امسال نسبت به سال های گذشته علائم کمتری را تجربه می کنم. از علائم شایع حساسیت فصلی می توان به عطسه های پیاپی، آبریزش بینی، سردرد، چشم درد، بی حالی و غیره اشاره کرد و در مورد حساسیت به مواد غذایی نیز زخم در دهان یا جوش روی صورت شایع است.با رعایت نکات زیر می توانید تا حدود زیادی آلرژی خود را کنترل کنید. (البته مطالبی که عرض می کنم تجربیات شخصی بوده و ممکن است در افراد مختلف تاثیر برابری نداشته باشد).

1. مسئله ی اول اینکه حساسیت فصلی معمولا با آغاز فصل بهار و آغاز گرده افشانی درختان و گیاهان شدت می یابد و تا پایان فصل پاییز ادامه دارد. استفاده از ماسک می تواند تاثیر بسیار زیادی در میزان استنشاق این گرده ها داشته باشد. (من قبل از خروج از خانه ماسک می زنم و تا ورود به خانه ماسک را بر نمی دارم. حدود 2 سال است که این کار را انجام می دهم و خوشبختانه در سال دوم در بهار هیچ یک از علائم حساسیت رو در خودم ندیدم).

2. مسئله ی دیگر اینکه معمولا کسانی که از حساسیت فصلی رنج می برند از حساسیت مواد غذایی نیز بدور نیستند پس بوسیله ی آزمایش و خطا مواد غذایی که با آنها آلرژی دارید را پیدا کنید و از خودن آنها اجتناب کنید (من به شخصه به انگور، خربزه، بادمجان، گردو و غیره حساسیت دارم و اصلا مستشون هم نمی رم).

3. مسئله ی آخر استفاده از قرص های ضدحساسیت یا آنتی هیستامین است که انواع مختلفی دارد اما طبق تجربه ی شخصی قرص های «لوراتادین» بهترین نوع است چون خواب آلودگی به همراه نداره و بینی رو هم زیاد از حد خشک نمی کنه.

البته حساسیت بطور معمول بعد از 30 سالگی کمرنگ تر میشه (البته از بین نمیره) اما با استفاده از روش های مختلف، از جمله پیشنهادات شخصی من، میشه کنترلش کرد.

موضوع: مقالات حامد عبدالهی، علمی - آموزشی،
[ چهارشنبه 3 خرداد 1396 ] [ 09:45 ق.ظ ] [ حامد عبدالهی ]