تبلیغات
دیلایت - استیون هاوکینگ: وضعیت جهان هرروز بدتر می شود

استیون هاوکینگ: وضعیت جهان هرروز بدتر می شود

استیون هاوکینگ:

وضعیت جهان هرروز بدتر می شود«استیون هاوکینگ»، بزرگ ترین فیزیکدان زنده ی جهان، شش سال پیش در آخرین مصاحبه ی خود با «لری کینگ»، مجری مشهور آمریکایی، طمع و حماقت را بزرگ ترین مشکل جهان دانست. وی در آن مصاحبه گفت: «بشریت با طمع و حماقت خود درحال نابود کردن خود است.»

این درحالی است که شش سال بعد «کینگ» باز به سراغ «هاوکینگ» رفته تا نظر وی را نسبت به تغییر شرایط بداند. هاوکینگ در پاسخ گفت: «مسلما طمع و حماقت بشر کمتر نشده است. شش سال پیش من نگران آلودگی و افزایش بی رویه ی جمعیت بودم، که امروز بدتر شده است.»

وی تصریح کرد: «از شش سال پیش تا کنون جمعیت نیم میلیون افزایش یافته است و با این نرخ تا سال 2100 جمعیت حداقل به 11 میلیارد می رسد. این درحالی است که آلودگی هوا نیز در پنج سال گذشته 8 درصد رشد داشته است. اکنون بیش از 80 درصد از ساکنان مناطق شهری در معرض آلودگی هوا قرار دارند.»

هاوکینگ باور دارد با وجود این آینده ی تاریک پیش روی بشر، هنوز هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن انجام نشده است. وی در این باره گفت: «آلودگی هوا و نشر دی اکسید کربن افزایش یافته است. آیا ما به موقع جلوی گرمای بیش از حد زمین را خواهیم گرفت؟»

اما این تنها چیزی نیست که هاوکینگ را نگران کرده است. وی در مورد خطر هوش مصنوعی و رشد فناوری نیز گفت: «دولت ها به نظر درگیر رقابتی برای تقویت قوای نظامی خود هستند و هرروز فناوری اسلحه و اطلاعات را بهبود می بخشند. هزینه ی چنین پروژه هایی کشورها را از سرمایه گذاری برروی مسائل مهم تر مانند دارو بازمی دارد.»

وی ادامه داد: «هوش مصنوعی توانایی تحول سریع تر از بشر را دارد و می تواند در کنار انسان ادامه ی حیات دهد اما باید برای آن مرزی تعیین کرد درغیر این صورت ماشین ها به مرحله ای خواهند رسید که می توانند خود را تقویت و اصلاح کنند و نمی توان پیش بینی کرد که آیا در چنین وضعیتی نیز اهداف آنها با اهداف ما هماهنگ خواهد بود یا خیر.»

استیون هاوکینگ درحال حاضر به جزیره ی غناری سفر کرده تا در نمایشگاه «استارموس» امسال شرکت کند. وی یکی از محققان برتر در حوزه ی ریاضی و علوم است. این درحالی است که زندگی شخصی وی نیز نمونه ی منحصر به فردی است. وی مبتلا به بیماری ALS است. بیشتر این بیماران سه تا پنج سال از زمان شروع علایم دچار از کار افتادگی سیستم تنفسی شده و از بین می روند اما هاوکینگ تا 50 سالگی خود هنوز با این بیماری مبارزه می کند. وی در مورد دلیل زنده ماندن خود گفت: «سوالاتی وجود دارد که من باید به آنها پاسخ دهم.»


منبع: راشاتودی

ترجمه از حامد عبدالهی

لینک خبر: کلیک کنید

موضوع: اجتماعی، مقالات حامد عبدالهی،
[ سه شنبه 8 تیر 1395 ] [ 02:02 ب.ظ ] [ حامد عبدالهی ]