تبلیغات
دیلایت - تجاوز فکری یا تجاوز جنسی، کدام مخرب‌تر است؟

تجاوز فکری یا تجاوز جنسی، کدام مخرب‌تر است؟

تجاوز فکری یا تجاوز جنسی، کدام مخرب‌تر است؟داستان خانواده‌ای را تصور کنید که در جنگلی دور دست زندگی می‌کنند. در اطراف این دهکده رودخانه‌ای وجود دارد. هیچ‌کدام از افراد این خانواده، هرگز به آن‌طرف رودخانه نرفته است، زیرا پدر خانواده، زمانی که کوچک بوده، از پدر خود شنیده است که دیوی در آن‌طرف رودخانه وجود دارد.
پدر این داستان را برای همسر و فرزندان خود نیز تعریف کرده و هرگز به آن‌ها نیز اجازه نداده است به آن‌طرف رودخانه بروند.
شما در مورد این پدر چه فکر می‌کنید؟ آیا پدر حق داشته ترس خود را به فرزندان انتقال دهد؟


احتمالاً، پاسخ شما نیز منفی است، زیرا ترس پدر خیالی بوده و اساس منطقی ندارد. (البته این موضوع ابعاد دیگری نیز دارد که در ادامه مورد بحث قرار می‌گیرد.)

اجازه بدهید، داستان را کمی واقعی‌تر کنم. پدری را تصور کنید که از کودکی دوست داشته درس بخواند و پزشک شود و با دختری بلندقد ازدواج کند، اما به دلیل مشکلات موجود، نه توانسته درس بخواند و نه دختری بلندقد برای ازدواج پیداکرده است. اکنون این پدر، پسری دارد. آیا پدر حق دارد فرزند را مجبور به پزشک شدن و یا ازدواج با دختری بلندقد کند؟

بدون شک، اکثر مردم می‌گویند که پدر حق چنین کاری را ندارد، زیرا ممکن است علایق پسر متفاوت بوده و یا پسر در کار دیگری، استعداد داشته باشد.

***

در داستان اول، خود را جای پدر داستان قرار دهید. پدر واقعاً باور دارد که دیوی در آن‌سوی رودخانه وجود دارد (اگرچه او این دیو را ندیده و در مورد آن تحقیقی نکرده است) و سعی دارد خانواده‌ی خود را از مرگ نجات دهد. پسر نیز باور پدر را باور می‌کند و این موضوع در نسل‌های بعدی نیز ادامه خواهد یافت و این باور اشتباه پدر، نه‌تنها پسر را نجات نمی‌دهد، بلکه ممکن است در آینده‌ای نزدیک منجر به مرگ یا بدبختی او نیز بشود. (برای شفاف‌سازی بیشتر، تصور کنید حسابدار موسسه‌ای هستید و قصد دارید به بهترین روش ممکن، میزان سود را محاسبه کنید. شما بهترین و دقیق‌ترین استدلال‌ها و فرمول‌ها را بکار می‌گیرید، اما رئیس شرکت اطلاعات غیرواقعی به شما ارائه می‌کند. آیا پاسخی که به آن می‌رسید صحیح است؟؟؟)

در داستان دوم، اجبار پدر برای پیگیری رؤیاهای کودکی خود توسط پسر، به‌احتمال زیاد منجر به تنفر پسر از او و دوری آن‌ها از یکدیگر می‌شود.

اکنون اجازه بدهید داستان را کاملاً واقعی کنم. شما پدر یا مادری هستید که فرزند والدینی مسلمان، مسیحی یا یهودی است. اکنون شما بچه‌دار می‌شوید. آیا حق‌دارید دین خود را به کودک خود تحمیل کنید؟ آیا حق دارید یک کودک کمتر از 15 سال را مذهبی بخوانید (بچه مسلمان، مسیحیان جوان و...)؟

بدون شک، پاسخ همه‌ی افراد مذهبی، در همه‌ی ادیان، به این سؤال مثبت خواهد بود. چرا؟ زیرا آن‌ها باور دارند که دینشان برحق است و سعی دارند کودک خود را از آتش جهنم نجات دهند، درست همانند پدر در داستان اول.

اما سؤال این است که، «اگر اطلاعات اولیه شما غیرواقعی باشند» (مانند داستان حسابدار)، چطور؟ اگر واقعاً خدایی وجود نداشته باشد، چطور؟ یا اگر دین شما برحق نباشد و دین دیگری برحق باشد، چطور؟ آیا خود کودک حق ندارد برای آینده‌ی خود تصمیم‌گیری کند؟

در کتاب «توهم خدا» (The God Delusion) نوشته‌ی ریچارد داوکینز (Richard Dawkins)، داستان جالبی نقل شده است. دختری نوجوان توسط یک کشیش مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد و در همان روز دوست یهودی او نیز می‌میرد - در تفکر مسیحیان، پیروان دین یهود به جهنم پر از آتش خواهند رفت و تا ابد در آن خواهند سوخت. سال‌ها بعد زمانی که دختر این داستان را نقل می‌کند، مرگ دوستش را دردناک‌تر تعریف می‌کند، زیرا نگران خود و خانواده‌ی خود نیز هست که مبادا در آتش جهنم گرفتار شوند. (درد تجاوز و خاطره‌ی آن، پس از چند سال از ذهن کودک پاک می‌شود، اما یاد آتش جهنم و خدای خشمگین هرگز فراموش نخواهد شد؛ و جالب اینجاست که کشیشی که تجاوز کرده به اعدام محکوم می‌شود، اما کشیشی که دین به کودک القا می‌کند، مورد حمایت مالی نیز قرار می‌گیرد.)

همچنین، داستانی از آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock)، کارگردان معروف ژانر ترسناک در آمریکا، با این مضموم، منقول است: «ترسناک‌ترین صحنه‌ای که در زندگی دیده‌ام، کشیشی بود که دست خود را برشانه ی پسر نوجوانی گذاشته بود. من سرم را از ماشین بیرون آوردن و فریاد زدم، بدو پسر، بدو! جانت را نجات بده!!!»

در اینجا هر ذهن آگاه و پذیرا، قبول می‌کند که پدر و مادر حق ندارند تفکرات و دین خود را به فرزند خود تحمیل کنند و کودک خود باید نسبت به زندگی خود، حق انتخاب داشته باشد. قضاوت را به شما واگذار می‌کنم...

 

موضوع: دل نوشته، اجتماعی، مقالات حامد عبدالهی،
[ سه شنبه 26 مرداد 1395 ] [ 11:12 ق.ظ ] [ حامد عبدالهی ]