تبلیغات
دیلایت - کار، عار نیست؟؟؟

کار، عار نیست؟؟؟

کار، عار نیست؟؟؟بعضی‌ها به درجه‌ای از توهم رسیدن که میگن «همه‌ی شغل‌ها باهم برابرند» یا به قول قدیمی‌ها «کار عار نیست.» اما اگه بخوایم واقع‌گرایانه به موضوع نگاه کنیم کار، عار است و مسلما همه‌ی مشاغل با هم برابر نیستند؛ مثلا چطور میشه گفت که یک مهندس با یک کارگر ساده فرقی نداره؟ چطور میشه گفت رئیس با کارمند فرقی نداره؟ بعضی شغل‌ها به‌خودی‌خود نسبت به باقی جایگاه بالاتر و مهم‌تری دارند و از نظر درآمد هم برابر نیستند.
سؤال اینکه اگه از نظر شما همه‌ی شغل‌ها برابرند، پس چرا باید تلاش کرد که دکتر یا مهندس شد؟ چرا باید تلاش کرد که رئیس یا مدیر یک مجموعه شد؛ پس شغل‌ها برابر نیستند و به ذات تفاوت درجه دارن، اما اینکه باید به همه‌ی افراد با هر جایگاهی احترام گذاشته بشه، شکی نیست. از طرف دیگه، همه هم نباید دکتر و مهندس بشن که؛ هرکس باید بر اساس استعدادها و علایق شخصیش کارش رو انتخاب کنه. یکی دوست داره موسیقی‌دان بشه، یکی دوست داره بنا بشه، هیچ اشکالی نداره و اگر واقعا تخصص داشته باشه می‌تونه به چیزهایی که می‌خواد برسه، اما حق نداره برای اینکه کم‌کاری یا بی‌علاقگی خودش رو توجیه کنه بگه «کار، عار نیست.»
پس بهتره به‌جای زندگی تو دنیای خیال و توهم، تو واقعیت زندگی کرد و منطقی به ماجرا نگاه کنیم. تازه اگر واقعی‌تر هم بخوایم نگاه نکنیم متوجه می‌شیم که مهم نیست چقدر تلاش می‌کنی، مهم اینه که تو چه خانواده و چه سطحی از جامعه به دنیا آمدی؛ کسی که تو روستا به دنیا آمده هرگز امکانات رسیدن به جاهای بالا رو نداره، و حتی اگر با شانس و کلک هم به اون بالا برسه، باز در واقعیت به‌جایی نرسیده و اصلا بلد نیست که از جایگاهش استفاده کنه و لذت ببره.
حداقل تو ایران میشه به‌جرئت این شعر شاهین نجفی رو باور کرد که «برو کار می نکن بپرس چیست کار؟ به فاک رفته را حرف مفتی است کار.» خودمونو گول نزنیم و به چرندیات قدیمی‌ها هم دل نبندیم که اگر اونا چیزی حالیشون بود الان وضع ما این نبود...

موضوع: دل نوشته، اجتماعی، مقالات حامد عبدالهی،
[ سه شنبه 10 مرداد 1396 ] [ 02:22 ب.ظ ] [ حامد عبدالهی ]